Krystalizace medu a opětovné ztekucení - Včely, to je radost i starost, ale i med.

white
Přejít na obsah
    Krystalizace medu (nesprávně nazývaná cukernatost) je jev zcela  přirozený. Med nijak neznehodnocuje a ani nesnižuje jeho kvalitu. Snad  jen vyjma toho, že se zkrystalizovaný med špatně nabírá a roztírá na  chleba. Ba naopak se dá říci, že je známkou toho, že med včelař  neošidil, ani s ním chybně nenakládal.

Obecně platí, že medy s vysokým obsahem glukózy (např. řepkový)  krystalizují velmi rychle, a to již několik dní po vytočení. Naopak medy  s vyšším podílem fruktózy, zůstávají tekuté déle (akátový krystalizuje  minimálně). Med, který nekrystalizuje (snad jen vyjma zmíněného medu  akátového) byl s největší pravděpodobností nešetrně zahřátý na teplotu  vyšší než 50 °C, čímž mohlo dojít k rozpadu mnoha cenných látek.

Dobrou volbou pro spotřebitele může být ideální pastový med, což není  nic jiného než med zpracovaný při krystalizaci mícháním za nízké  teploty, čímž se zmenší velikost krystalů a med má jemnou pastovitou  konzistenci. Dále již „netvrdne“ a jde dobře roztírat. Takto zpracovaný  med neztrácí žádnou ze svých vlastností.

Ztekucení zkrystalizovaného medu aneb jak správně rozehřát med
Zkrystalizovaný med je možné šetrně ztekutit tak, že nádobu s medem  pomalu zahřejeme ve vodní lázni na teplotu 45°C. Je třeba počítat s tím,  že med dříve či později znovu zkrystalizuje, proto ohříváme vždy jen  takové množství zkrystalizovaného medu, které do doby než znovu  zkrystalizuje, spotřebujeme.

Při ohřevu medu na vyšší teplotu dochází ke zničení některých přirozených součástí medu, např. enzymů.
Ze ztekuceného medu můžeme také udělat jednoduše pastový. Až začne  znovu krystalizovat, každý den jej jednou nebo dvakrát promícháme. Tento  proces provádíme přibližně týden. Poté již med „neztvrdne“.
+420 608707030

med@vcelyfm.cz
telefon
email
Levné responzivní weby
Návrat na obsah